KIEDY NALEŻY ZAPLANOWAĆ PROJEKT ŁAZIENKI?

Odpływ liniowy to rozwiązanie, o którym najlepiej pomyśleć na etapie projektu domu. Później można go zamontować podczas generalnego remontu pomieszczenia (o ile konstrukcja podłogi/stropu na to pozwala), bo konieczne będzie m.in. skucie płytek w celu

wykonania podejścia kanalizacyjnego. W nowym budynku planuje się odpowiednią grubość poszczególnych warstw podłogi (łącznie przynajmniej 15 cm) tak. aby móc zmieścić w niej kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne (rurę układaną ze spadkiem w kierunku pionu). Najmniej problematyczny jest montaż odwodnienia na parterze z podłogą na gruncie, ze względu na znaczną grubość ocieplenia. W przypadku zamieszkanego już budynku, możliwość przeprowadzenia prac należy uzgodnić z fachowcem – szczególnie, gdy dotyczy to łazienki na piętrze. Powinien on sprawdzić, czy strop nie jest zbyt cienki, oraz czy zagłębienie na podejście nie przyczyni się do uszkodzenia konstrukcji. Rury odprowadzające nie mogą przecinać się z belkami stropowymi – mogłyby je bowiem osłabić. Nie zaleca się podnosić poziomu posadzki w łazience w celu zamontowania systemu – powinna znajdować się na równi z innymi wnętrzami.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY DOBORZE?

łazienka bez brodzika
łazienka bez brodzika

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość systemu odwodnienia. Standardowo wynosi ona 12 cm, ale są też modele 8 cm, które łatwiej zmieścić w podłodze. Długość i głębokość rynienki dobieramy według uznania – nie ma to dużego wpływu na efektywność odprowadzania wody. W tej kwestii najważniejszym parametrem jest przepustowość syfonu. Warto również zadbać o to, by miał specjalną membranę, zapobiegającą wysychaniu w nim wody (i jednocześnie wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji). Odpowiednio do potrzeb możemy dobrać także kształt odpływu – do wyboru mamy standardowe proste rynienki, narożne (w kształcie litery L) i łukowe (doskonałe do zaokrąglonych kabin). Listwa przykrywająca korytko – jedyny element systemu widoczny w pomieszczeniu – może mieć bardzo różny wygląd. Jedni dobierają ją tak, żeby optycznie zlewała się z posadzką, inni decydują się na model dekoracyjny, przykuwający uwagę. W każdym przypadku warto zainwestować w materiały wysokiej jakości, wszak narażone będą na działanie wody, zmiany wilgotności i nacisk.

W JAKI SPOSÓB PODŁĄCZYĆ SYSTEM?

Prace montażowe powinien przeprowadzić wykwalifikowany fachowiec, bo po zainstalowaniu elementów odpływu i ułożeniu płytek, ewentualne usterki trudno jest naprawić. Rura odprowadzająca – czyli podejście kanalizacyjne – musi być zamontowana z przynajmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Rynienkę osadza się na nóżkach o regulowanej wysokości, ustawiając je tak, by górna powierzchnia rusztu znajdowała się 1-2 mm poniżej górnego poziomu posadzki. Pamiętajmy, że po podłączeniu wszystkich elementów systemu – przed zabudowaniem ich – trzeba wykonać próbę szczelności.

JAK WYKONAĆ SPADEK I USZCZELNIENIE?

Najwięcej trudności podczas instalacji sprawia zazwyczaj ułożenie odpowiedniego spadku (pozwalającego na swobodny spływ wody do odpływu) oraz zapewnienie szczelności. Po zainstalowaniu rynien- < ki formuje się 2,5% spadek z ok. 5 cm warstwy jastrychu w deskowaniu. Nachylenie podłogi może być jedno- lub dwustronne – zależnie I aranżacji strefy prysznicowej. Ten drugi wariant gwarantuje szybsze odprowadza-ie wody.

Po stwardnieniu wylewki można przystąpić do wykonania uszczelnienia wokół kołnierza korytka, przy użyciu specjalnej tamy (membrany wodoszczelnej). Dostępne v sprzedaży gotowe zestawy odwodnieniowe zawierające wszystkie niezbędne elementy ułatwiają przeprowadzenie prac instalacyjnych. Fabrycznie wklejony kołnierz zapewnia szczelność połączenia korytka z membraną.

Z uwagi na brak brodzika, bardzo ważne jest staranne wykonanie hydroizolacji – nie tylko w obrębie samego prysznica, ale na podłodze całej łazienki oraz na ścianach natrysku do wysokości przynajmniej 1,5 m. W związku z tym, przed ułożeniem płytek, podłoże pokrywa się kilkakrotnie izolacją w postaci płynnej folii. Nanosi się ją pędzlem bądź wałkiem – zgodnie z dołączoną do niej instrukcją. Płytki zaczynamy układać od strony odpływu, przyklejając je na zaprawę wysoko elastyczną (z uwagi na obecność płynnej folii). Do spoinowania okładziny najlepiej użyć fugi epoksydowej – trwałej, wodoodpornej i wodoszczelnej.

CZY TAKI PRYSZNIC JEST KOMFORTOWY?

Po zakończeniu prac montażowych możemy się już cieszyć prysznicem łatwym do utrzymania w czystości, bez progów, przyjaznym osobom o mniejszej sprawności ruchowej i dzieciom. Podłogę wykończoną kafelkami prościej czyścić, niż brodzik z kabiną-gdzie mamy wiele z zakamarków. Listwę odpływu można zdejmować w celu wyczyszczenia rynienki czy syfonu. Przy wyborze odwodnienia warto też zwrócić uwagę, by zawierało wyjmowany syfon, z którego z łatwością usuwa się zabrudzenia.

Odwodnienie liniowe zapewnia bezpieczeństwo i wygodę kąpieli. Posadzka bez progów i innych barier architektonicznych to duży walor – szczególnie dla osób niepełnosprawnych czy seniorów. Wysoki brodzik może natomiast znacznie utrudniać wejście pod prysznic, a kabina – zamontowanie uchwytów przy natrysku. Pamiętajmy jednak, aby wybrać antypoślizgowe płytki posadzkowe.

Rozmaite opcje

Na rynku znajdziemy odwodnienia z różnych materiałów. Listwa zwykle jest wykonana ze stali nierdzewnej w wersji błyszczącej lub matowej, pełnej (woda odpływa wąską szczeliną wokół maskownicy) bądź perforowanej. Znajdziemy też wyroby ze szkła, ceramiki, tworzywa sztucznego czy drewna egzotycznego. Wszystkie muszą być jednak odporne na wodę, zmiany wilgotności, środki czystości i kosmetyki. Ich powierzchnia powinna wykazywać właściwości antypoślizgowe. Producenci oferują również listwy przeznaczone do wklejenia odpowiednio przyciętych płytek podłogowych (ceramicznych, kamiennych). Dzięki takiemu rozwiązaniu, odpływu praktycznie nie widać. Wymagający inwestorzy mogą zainwestować w produkty z podświetleniem LED, włączającym się np. przy kontakcie z wodą.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i szkolenia operatorów w kontekście wypożyczania ciężkiego sprzętu budowlanego.

Wypożyczanie ciężkiego sprzętu budowlanego stało się standardową praktyką w branży, umożli…