Inwestorzy najchętniej korzystają z materiałów umożliwiających szybkie wznoszenie ścian. Należą do nich między innymi pustaki z bocznymi ściankami ukształtowanymi w postaci piór i wpustów, które eliminują konieczność tworzenia spoin pionowych oraz z uchwytami ułatwiającymi ich przenoszenie. Ponadto, ponieważ elementy te są dość duże, pozwalają na wymurowanie 1 m2 ściany z mniej niż 8 elementów, co znacznie przyspiesza tempo robót. Poza tym producenci zwracają szczególną uwagę na dokładność wymiarów (tolerancja nie przekracza 1-2 mm), używając takich materiałów, zamiast tradycyjnych zapraw murarskich można zastosować cienkowarstwowe zaprawy klejowe nakładane dozownikiem, lub piankę poliuretanową o wysokiej ciepłochronności. Powstające z równych elementów ściany łatwiej też otynkować. Sporym ułatwieniem prac murarskich jest rozszerzenie podstawowej oferty o elementy narożne, połówkowe czy ościeżnicowe, co eliminuje przycinanie ich na budowie.

Beton komórkowy
Beton komórkowy

Beton komórkowy – asortyment wyrobów obejmuje kilka klas wytrzymałościowych, zależnych głównie od gęstości materiału. Najlżejsze – 350 kg/m3, charakteryzują się wysoką ciepłochronnością i przeznaczone są do wznoszenia ścian jednowarstwowych o grubości 40 cm. Z pustaków o gęstości 500-700 kg/m3 wznosi się ściany dwu- i trójwarstwowe (typowa grubość ściany nośnej to 24 cm). Bloczki produkowane są z dużą dokładnością wymiarową, można więc je wiązać na cienkowarstwową zaprawę klejową.

Ceramika tradycyjna i poryzowana – tradycyjne pustaki ceramiczne, wykorzystywane są przeważnie do wznoszenia ścian nośnych w technologii dwu- i trójwarstwowej (grubość muru nie

przekracza 24 cm). Jednak takie wyroby coraz częściej zastępowane — są przez ceramikę poryzowaną, która ma lepsze właściwości ciepłochronne przy zachowaniu wystarczająco wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Pustaki te umożliwiają również budowę ścian jednowarstwowych, o wymaganej przenikalności cieplnej przy szerokości muru od 44 cm lub nawet 38 cm (pustaki z wypełnieniem kanałów wełną mineralną).

Silikaty –to elementy wapienno-piaskowe o niskiej ciepłochronności, dlatego przeznaczone są do stawiania ścian warstwowych o grubości od 18 cm. Charakteryzujące się wysoką zdolnością tłumienia dźwięków i akumulacyjnością ciepła. Precyzyjne wykonanie pozwala na murowanie z użyciem zapraw cienkowarstwowych.

Pustaki keramzytowe – są materiałem ściennym o właściwościach użytkowych podobnych do ceramiki. Ściany z tego budulca (betonu z keramzytem zamiast żwiru) budowane są najczęściej jako dwuwarstwowe, ale produkowane są także bloczki z wkładką izolacyjną, z których można stawiać ściany jednowarstwowe grubości 36 cm.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Tabletki, które wzmocnią naczynia krwionośne

Wzmacnianie naczyń krwionośnych to bardzo ważny proces dla poprawy własnego zdrowia. Niest…