Inwestorzy najchętniej korzystają z materiałów umożliwiających szybkie wznoszenie ścian. Należą do nich między innymi pustaki z bocznymi ściankami ukształtowanymi w postaci piór i wpustów, które eliminują konieczność tworzenia spoin pionowych oraz z uchwytami ułatwiającymi ich przenoszenie. Ponadto, ponieważ elementy te są dość duże, pozwalają na wymurowanie 1 m2 ściany z mniej niż 8 elementów, co znacznie przyspiesza tempo robót. Poza tym producenci zwracają szczególną uwagę na dokładność wymiarów (tolerancja nie przekracza 1-2 mm), używając takich materiałów, zamiast tradycyjnych zapraw murarskich można zastosować cienkowarstwowe zaprawy klejowe nakładane dozownikiem, lub piankę poliuretanową o wysokiej ciepłochronności. Powstające z równych elementów ściany łatwiej też otynkować. Sporym ułatwieniem prac murarskich jest rozszerzenie podstawowej oferty o elementy narożne, połówkowe czy ościeżnicowe, co eliminuje przycinanie ich na budowie.

Beton komórkowy
Beton komórkowy

Beton komórkowy – asortyment wyrobów obejmuje kilka klas wytrzymałościowych, zależnych głównie od gęstości materiału. Najlżejsze – 350 kg/m3, charakteryzują się wysoką ciepłochronnością i przeznaczone są do wznoszenia ścian jednowarstwowych o grubości 40 cm. Z pustaków o gęstości 500-700 kg/m3 wznosi się ściany dwu- i trójwarstwowe (typowa grubość ściany nośnej to 24 cm). Bloczki produkowane są z dużą dokładnością wymiarową, można więc je wiązać na cienkowarstwową zaprawę klejową.

Ceramika tradycyjna i poryzowana – tradycyjne pustaki ceramiczne, wykorzystywane są przeważnie do wznoszenia ścian nośnych w technologii dwu- i trójwarstwowej (grubość muru nie

przekracza 24 cm). Jednak takie wyroby coraz częściej zastępowane — są przez ceramikę poryzowaną, która ma lepsze właściwości ciepłochronne przy zachowaniu wystarczająco wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Pustaki te umożliwiają również budowę ścian jednowarstwowych, o wymaganej przenikalności cieplnej przy szerokości muru od 44 cm lub nawet 38 cm (pustaki z wypełnieniem kanałów wełną mineralną).

Silikaty –to elementy wapienno-piaskowe o niskiej ciepłochronności, dlatego przeznaczone są do stawiania ścian warstwowych o grubości od 18 cm. Charakteryzujące się wysoką zdolnością tłumienia dźwięków i akumulacyjnością ciepła. Precyzyjne wykonanie pozwala na murowanie z użyciem zapraw cienkowarstwowych.

Pustaki keramzytowe – są materiałem ściennym o właściwościach użytkowych podobnych do ceramiki. Ściany z tego budulca (betonu z keramzytem zamiast żwiru) budowane są najczęściej jako dwuwarstwowe, ale produkowane są także bloczki z wkładką izolacyjną, z których można stawiać ściany jednowarstwowe grubości 36 cm.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i szkolenia operatorów w kontekście wypożyczania ciężkiego sprzętu budowlanego.

Wypożyczanie ciężkiego sprzętu budowlanego stało się standardową praktyką w branży, umożli…