Dom Świat wiedzy CO WARTO WIEDZIEĆ O POMPACH

CO WARTO WIEDZIEĆ O POMPACH

4 min odczyt
0
0
147

RODZAJE POMP

Pompy służą do wytworzenia różnicy ciśnień pomiędzy  wlotem do pompy a wylotem dzięki czemu ciecz lub osad może być transportowany. Głównym elementem pomp są tłoki, łopatki, wirniki lub membrany. W zależności od rodzaju napędu można rozróżnić pompy ręczne, spalinowe, elektryczne, strumieniowe oraz pneumatyczne. Innym podziałem jest zasada działania. Do tej grupy należą pompy wyporowe, strumieniowe i wirowe. Tu następuje kolejny podział, ponieważ wyporowe dzielą się na tłokowe, nurnikowe, przeponowe, zębate, łopatkowe, krzywkowe, ślimakowe, śrubowe oraz skrzydełkowe. Również pompy wirowe dzielą się na trzy rodzaje czyli odśrodkowe, samozasysające i śmigłowe.

WODA Z UJĘĆ GŁĘBINOWYCH

Do czerpania wody z ujęć głębinowych używa się pomp głębinowych. Woda może być pompowana z rzek, jezior, a także innych zbiorników wodnych. Pompy wody głębinowe stosuje się najczęściej w miejscach gdzie lustro wody jest poniżej ośmiu metrów. Najnowsze pompy automatycznie włączają się podczas pobierania wody i wyłączają gdy zakończy się czerpanie. Takie urządzenia często stosuje się na przykład w ogrodach do podlewania roślin. Instalacja może być podłączona do wodociągu lub pobierać wodę nawet z tak zwanej deszczówki. Pompy głębinowe posiadają wiele pozytywnych opinii i bardzo chętnie są montowane.

KILKA CIEKAWOSTEK O POMPACH WODNYCH

  • W branży chemicznej i farmacji często używane są pompy dozujące służące do zapewnienia dokładnego kontrolowania prędkości oraz czasu przepływu cieczy. Wykorzystywane są też do uzdatniania ścieków, dozownia chemikaliów i uzdatniania wody pitnej. Do pomp dozujących można zaliczyć pompy membranowe, perystaltyczne i tłokowe. Sterowanie może występować w postaci ręcznej lub automatycznie.
  • parametry charakteryzujące pompy to wydajność, wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie  oraz moc,
  • układ pomp to pompa lub bateria pomp wraz z rurociągami ssawnymi i tłocznymi,
  • przed pojawieniem się pierwszej pompy wodnej do podnoszenia wody służył żuraw lub śruba Archmiedesa,
  • wynalezienie pompy wodnej przypisuje się Klesibiosowi w około trzecim wieku przed naszą erą,
  • motopompa to urządzenie znajdujące się na stałe na przyczepie pożarniczej lub samochodzie strażackim.
Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Popularne kompresory i sposoby ich działania

Kompresory stosowane są zarówno w zakładach przemysłowych czy serwisach samochodowych, jak…