Zobacz, jak użyć tego programu w celu umieszczenia na zdjęciu spektakularnych promieni światła, przebijających się przez pochmurne niebo

Istnieje w fotografii kilka rze-ZŁ ozy, które budzą jednocześnie podziw i trwogę, tak jak wówczas, gdy na krótki moment rozdzielają się chmury, dzięki czemu pojedyncze promienie światła słonecznego przebijają się przez nie i docierają do ziemi.

Jednakże zarejestrowanie takiej chwili na zdjęciu jest trudne, a do tego godziny spędzone na wyczekiwaniu nad brzegiem morza wcale nie dają gwarancji wystąpienia takiego zjawiska. Nawet jeśli masz szczęście być świadkiem pojawienia się takich smug światła, to może się okazać, że na uchwyconym obrazie nie wyglądają one już tak imponująco lub są zupełnie nijakie.

Promienie Słoneczne - Photoshop
Promienie Słoneczne – Photoshop
Promienie Słoneczne - Photoshop
Promienie Słoneczne – Photoshop

Na szczęście, możliwe jest odtworzenie takiego efektu w programie do edycji zdjęć. W tym samouczku przyjrzymy się, jak wykorzystać fragment groźnego nieba i przekształcić je tak, by wyglądało, że przenikają go promienie słońca.

1 Zaznacz niebo Znajdź zdjęcie, na którym widoczne jest groźne niebo, tak jak na tym obrazie przedstawiającym nadmorską latarnię. Użyj narzędzia Szybkiego zaznaczania, żeby dokonać selekcji nieba i odznaczyć ewentualnie elementy budowli lub ziemi, gdyby zostały przypadkowo wybrane.

2 Zwiększ kontrast Naciśnij klawisze [Ctrl]/[Cmd]+[J], aby skopiować niebo na nową warstwę. Wywołaj polecenie Obraz > Dopasowania > Poziomy i przeciągnij zewnętrzne wskaźniki Poziomów wejściowych do wewnątrz, lecz pozostawiając cały zakres nieco przesunięty, prawo, by wzmocnić kontrast w chmurach.

3 Dodaj rozmycie Stwórz promienie słońca, wywołując polecenie Filtr > Rozmycie > Rozmycie promieniste. Wybierz Metodę rozmycia Powiększenie i ustaw suwak Wartość na 100. Przesuń środek rozmycia do góry i lekko na prawą stronę. Zastosuj ten filtr dwukrotnie.

4 Zwiększ kontrast Ustaw tryb mieszania warstwy na Mnożenie odwrotności, a następnie ponownie wywołaj polecenie Poziomy. Podnieś kontrast, ale staraj się zachować miękki wygląd promieni słonecznych. W razie potrzeby, przekształcić warstwę, by wydłużyć smugi światła.

5 Zamaskuj efekt Dodaj maskę warstwy i za pomocą miękkiej końcówki pędzla, maluj czarną farbą w celu usunięcia efektu widocznego na budynku latarni. Ustaw Krycie pędzla na 50% i stwórz promienie o miękkich krawędziach.

6 Powtórz wszystkie czynności Zaznacz mniejszy fragment nieba w pobliżu horyzontu i osiągnij podobny efekt na nieco mniejszym obszarze. Korzystając z filtru Rozmycie promieniste, przenieś Środek rozmycia tak, by promienie były równoległe do tych utworzonych już wcześniej.

7 Odwróć maskę Dodaj maskę warstwy do nowej warstwy, ale tym razem wypełni ją czarną farbą i używając białego pędzla, odkryj promienie słońca we właściwych miejscach. Światło powinno przenikać jedynie przez te chmury, które są odpowiednio jasne.

8 Zwiększ kontrast Wzmocnij siłę efektu, dodając do warstwy Tło warstwę dopasowania Jasność/ Kontrast. W przypadku naszego obrazu ustawiliśmy parametr Jasność na -17, a Kontrast na 20, aby podkreślić efekt oświetleniowy, powstały w wyniku przenikania promieni słońca przez chmury.

 

REKLAMA

Polecamy busy do Niemiec: Busy Wrocław Niemcy

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat informacji

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Popularne kompresory i sposoby ich działania

Kompresory stosowane są zarówno w zakładach przemysłowych czy serwisach samochodowych, jak…