Inhalator jest urządzeniem, za pomocą którego można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych. W zależności od substancji czynnych zawartych w inhalatorach, działają one rozkurczająco lub przeciwzapalnie. Jest to bardzo przydatne urządzenie w codziennym życiu – nie trzeba bowiem przy wielu chorobach jeździć specjalnie do szpitala, aby wykonać inhalację, można ją wykonać w domu, często nawet samodzielnie.

Inhalator
Inhalator

Rodzaje inhalatorów

  1. Inhalatory kieszonkowe – są małe, wygodne i niezwykle proste w użyciu. Dzięki swojej wielkości nic nie stoi na przeszkodzie, aby chory mógł mieć je zawsze przy sobie – jak sama nazwa wskazuje, są to inhalatory, które można trzymać w kieszeni. Są stosowane głównie w sytuacji doraźnej, polecane są więc szczególnie astmatykom i alergikom. Inhalatory kieszonkowe dzielą się na inhalatory proszkowe i ciśnieniowe.

    Inhalatory proszkowe podają lek choremu głównie dzięki niemu samemu. Dlaczego? Działają one głównie dzięki sile wdechu osoby, która je używa. Bywa to niestety sporą wadą tego inhalatora, ponieważ nie każdy będzie go w stanie używać. Dzieci, osoby starsze i osoby będące w nasilonym stadium choroby mogą mieć problem z wykonaniem głębszego wdechu.

    Inhalatory ciśnieniowe są najstarszym i prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem inhalatorów. Tutaj jego użycie jest inne niż w przypadku inhalatorów proszkowych – można powiedzieć, że łatwiejsze. Lek jest podawany do ust pacjenta w aerozolu, po naciśnięciu zaworka. W ten sposób nie wdech reguluje ilość pobranego leku, ale siła i uruchomienia zaworka.

  2. Nebulizatory – to grupa inhalatorów, która w przeciwieństwie do inhalatorów kieszonkowych nie jest używana w przypadku nagłego ataku, ale raczej jako metoda zapobiegawcza. Nebulizatora używa się wtedy, gdy choroba ma ciężki przebieg oraz u dzieci – trudno im jest bowiem w sposób prawidłowy samodzielnie użyć inhalatora proszkowego lub ciśnieniowego. Te dzielą się na inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe.

    Inhalatory pneumatyczne mogą być przenośne lub stacjonarne. Są wyposażone w kompresor gazu, a zasilanie odbywa się za pomocą prądu lub baterią. Kompresor połączony jest z nebulizatorem (pojemnikiem na roztwór leku). Oziębiają aerozol i dopiero wtedy lek jest podawany pacjentowi. Inhalatory pneumatyczne należy stosować między innymi przy przy stosowaniu antybiotyków i mukolityków.

    Inhalatory ultradźwiękowe są dość nowym rodzajem inhalatorów – powstał dopiero w latach 60. XX wieku. W przeciwieństwie do pneumatycznych, inhalatory ultradźwiękowe nie obniżają temperatury leku. Wszystko opiera się na generatorze drgań ultradźwiękowych. Lek ma dużą gęstość i jego zdecydowanie większa ilość trafia do ust chorego w szybszym czasie niż w przypadku inhalatora pneumatycznego. Wadą tego inhalatora jest jednak to, że metoda ultradźwięków rozkłada niektóre leki.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dlaczego świece ręcznie robione to świetny pomysł na prezent?

Szukasz jakiegoś pomysłu na prezent dla kogoś z Twojego najbliższego otoczenia? Może zatem…