Kreatyna – co to jest?

Kreatyna to jeden z najbardziej znanych i dostępnych suplementów stosowanych na powiększenie masy mięśniowej. Kreatyna jest związkiem chemicznym, na który składają się trzy aminokwasy: glicyna, arginina i metionina. Organizm ludzi sam wytwarza kreatynę w momentach zwiększonej aktywności, kiedy potrzebuje dodatkowej energii. Wtedy związek ten jest transportowany do mięśni, gdzie zostaje połączony z fosforanem i wytwarzana jest fosfokreatyna. Rozkład fosfokreatyny powoduje z kolei wytwarzanie energii.

Kreatyna
Kreatyna

Jakie działanie na organizm ma kreatyna?

Kreatyna ma następujące działanie na orgazm:

  • zwiększa ilość fosfokreatyny, a w efekcie przyczynia się do zwiększenia siły mięśni i ich wytrzymałości;
  • powoduje zatrzymanie wody, a co za tym idzie zwiększenie produkcji białka i masy mięśniowej;
  • obniża kwasowość mięśni.

Najlepsza kreatyna na masę mięśniową – gdzie znaleźć?

Oprócz tego, że nasz orgazm sam wytwarza kreatynę, jej pokłady naturalnie występują w niektórych produktach spożywczych. Jest to głównie mięso wołowe i wieprzowe oraz ryby. Jednak pokłady kreatyny w żywności są stosunkowo niewielkie, dlatego produkowane są w formie suplementów. Wybierając dobra kreatynę najlepiej zwrócić uwagę, czy w swoim składzie posiada monohydrat kreatyny. Jest to najbardziej bezpieczna i dobrze przebadana forma tego suplementu. Najlepiej jeśli produkt nie posiada zbędnych wypełniaczy i pochodzi od znanego producenta.

Komu najbardziej przyda się kreatyna?

Zapotrzebowanie na kreatynę jest zależne od rodzaju wykonywanego sportu. Nie jest ona dobrym produktem dla osób wykonujących sporty długodystansowe, gdzie nie ma miejsca na nagłe intensyfikacje ruchu lub zrywy. Świetnie sprawdzi się za to dla osób ćwiczących na siłowni lub na przykład dla sprinterów. Kreatyna nie jest zalecana dla osób posiadających problemy ze zdrowiem. Chodzi tu głównie o osoby posiadające problemy z cukrzycą oraz chorobami nerek, czy wątroby. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat sportu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Skup samochodów – jakie auta są kupowane?

Fakty są takie, że obecnie coraz więcej osób wchodzi na stronę internetową https://skupuje…