Dom Świat wiedzy Mobilne koncentratory tlenu

Mobilne koncentratory tlenu

5 min odczyt
0
0
808
Aparat tlenowy

Jeśli tylko ma się możliwość skorzystania z mobilnych koncentratorów tlenu, z pewnością jest to ogromne ułatwienie zarówno dla osoby chorej, jak i jej rodziny. Co ważne, ich działanie wcale nie odbiega od funkcjonowania standardowych, stacjonarnych koncentratorów tlenu. Każdy mobilny aparat tlenowy różni się głównie tym, iż wyposażono go w akumulator umożliwiający jego pracę bez konieczności korzystania z innego, zewnętrznego źródła zasilania.

Jedną z największych zalet omawianego sprzętu jest oczywiście jego mobilność. To z kolei niesie za sobą kolejne ułatwienia i możliwości. Mowa tutaj chociażby o zmniejszeniu rozmiaru koncentratora oraz jego wagi. Nowoczesna technologia sprawia, ze jest to możliwe bez jakiegoś większego uszczerbku na funkcjonowaniu maszyny transportującej tlen.

Kolejną istotną funkcją aparatów przenośnych jest system polegający na oszczędzaniu tlenu. Dlaczego to takie istotne? Ludzki organizm podczas wdechu tylko w jego pierwszej części pobiera tlen, który bierze udział w wymianie gazowej i jest transportowany do pęcherzyków płucnych. Jeśli natomiast chodzi o drugą część wdechu, nie spełnia ona takich funkcji. Wtedy najprościej w świecie doszłoby do marnowania tlenu, który w drugiej połowie wdechu byłby dostarczany do organizmu pacjenta. System oszczędzania tlenu podaje go więc pulsowo, co przekłada się także na oszczędność energii zasilającej urządzenie. Koszt takiego systemu jest bardzo wysoki, dlatego nie jest on opłacalny w aparaturze stacjonarnej.

Koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu

Jakie koncentratory mobilne są dostępne na rynku? Jednym z nich est model przenośny, czyli taki, którego waga nie przekracza 4 kilogramów, a dzięki swoim rozmiarom można nosić jest na pasku. Istotną informacją jest fakt, iż takie modele umożliwiają tylko i wyłącznie podawanie tlenu w sposób pulsacyjny. Drugi aparat tlenowy mobilny to koncentrator transportowalny. Jest już nieco cięższy, może bowiem ważyć do 8 kg. Aby je transportować, korzysta się z pomocy wózka. To urządzenie jest o tyle bardziej skuteczne, iż zapewnia nie tylko transport tlenu pulsowy, ale również stały.

Od czego zależy efektywność koncentratorów przenośnych? Jeśli mowa o typowych urządzeniach z systemem pulsowym, zależna jest ona od oddechu pacjenta. Jeżeli pacjent oddycha płytko, a wtedy dawka tlenu także ulega zmniejszeniu. W takiej sytuacji urządzenie może nie do końca spełniać swoje funkcje.

Zasilanie takich koncentratorów polega na zamontowaniu w nich odpowiedniej baterii. W zależności od modelu i użytkowania na jednej baterii mogą one działać nawet do sześciu godzin. Jeżeli zatem planuje się kilkugodzinne wyjście, można spokojnie dokonać tego z tymże urządzeniem. Jeśli natomiast należy się do osób obłożnie chorych, bardziej skuteczny może okazać się aparat stacjonarny.

Istnieje jeszcze jedna zaleta aparatury tlenowej mobilnej. Tak samo jak w systemach stacjonarnych jest ona wyposażona w system alarmowy dźwiękowy i świetlny. Jeżeli urządzenie przestanie prawidłowo funkcjonować, wtedy użytkownik zostanie o tym fakcie poinformowanym.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Popularne kompresory i sposoby ich działania

Kompresory stosowane są zarówno w zakładach przemysłowych czy serwisach samochodowych, jak…