Czym są odżywki białkowe? 

Odżywka białkowa
Odżywka białkowa

Odżywki białkowe są stosowane przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Często pośród osób, które z nich nigdy nie korzystały krążą mity, że to sterydy czy „pasza”. Odżywka białkowa jest jest produktem spożywczym zawierającym białko, które wspomaga wzrost masy ciała. Jeśli mamy problem z wyborem odżywki powinniśmy skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych.

Odżywki dzielimy na dwie kategorie białkowe: roślinne i zwierzęce. Na rynku jest bardzo duży wybór. Najczęściej stosowane są białka serwatkowe.

W jakim celu stosowane są odżywki białkowe? 

Stosowanie odżywek białkowych powinno być uzależnione od diety. Wśród osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na białko rośnie. Odżywki nie powinno stosować się jako posiłku. Aminokwasy zawarte w białko odpowiedzialne są za wzrost oraz rozwój tkanek w naszym organiźmie Zapotrzebowanie na białko u każdej osoby jest inne. Ludzie mniej aktywni fizycznie powinni spożywać 1-1,5g białka na kilogram masy ciała, zaś sportowcy nawet 2 do 4 gramów.

Odżywki białkowe stanowią doskonałe urozmaicenie diety oraz budulec, dzięki czemu zwiększają wzrost masy mięśniowej. Nie powinno się dostarczać białka tylko i wyłącznie z odżywek. Najlepiej połączyć je z produktami białkowymi.

Zalety korzystania

* Jedną z głównych zalet jest smak, który sprawia, że odżywka może stanowić bazę dla pokarmów a także deserów. Może być stosowana również jako zamiennik słodyczy.

* Ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy  m. in. powoduje zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi.

* Poprawia jakość oraz ma bardzo dobry wpływ na regenerację tkanek.

* Odżywka w formie płynnej nie obciąża układu pokarmowego.

Czy odżywki białkowe są bezpieczne? 

Korzystanie z odżywek białkowych jest bardzo bezpieczne. Produkty białkowe zawarte w odżywcze są zwyczajnie zamiennikiem białkowe części posiłku. Nie są ryzykowne dla zdrowia, ponieważ bazują na naturalnych białkach. Korzystanie z nich nie ma wpływu na układ nerwowy.

Podsumowując

Odżywki białkowe nie nie powinny być stosowane jako zamiennik diety. Wybierając odpowiednią odżywkę powinniśmy kierować się przede wszystkim zawartością produktu L. Nie ma przeciwwskazań co do wieku, ale nie powinniśmy ich stosować przed 16 rokiem życia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat sportu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Specyfika olejów do świec i różnorodność ich asortymentu

Obecnie oferowany przez rynek olej do świec można nabyć bez większych trudności i charakte…