O tych roślinach nie często można usłyszeć. Nazwa brzmi bowiem raczej egzotycznie i ciężko  skojarzyć ją nawet z florą. Czy jednak nasze skojarzenia są błędne? Jak się okazuje, oplątwy to rośliny spotykane właśnie w lasach tropikalnych, które porastają drzewa. Bardzo rzadko można spotkać się z gatunkami, które rosną w gruncie. Warto pochylić głowę nad tymi roślinami, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na ich hodowlę w swoich domach. Nie jest to tak trudne, jak można byłoby mniemać.

Oplątwy – jak wyglądają?

Tilandsia
Tilandsia

Oplątwy są roślinami, które przykuwają wzrok bardzo oryginalnymi przylistkami. Warto jednak pamiętać, że ponad 500 gatunków tych roślin ciężko jest scharakteryzować jednoznacznie. Niemniej jednak w liściach zbiera się woda ze za każdym razem, gdy pada deszcz, ponieważ mają one kształt pozwalający na to. W domu hoduje się epifity. Wystarczy zapewnić im stałe miejsce, w których będą mogły się rozwijać. Nie są one bowiem wymagającymi roślinami. Jeśli ma się taki życzenie, można prowadzić uprawę oplątw na korze, na której występuje mech. Można je przytwierdzić w sposób mechaniczny, z pomocą sznureczka, czy nawet przykleić. Pamiętajmy jednak, by klej nie był toksyczny.

Oplątwy– pielęgnacja i gatunki

Na czym polega pielęgnacja tych roślin? Nie ma z tym żadnych problemów. Są to bowiem rośliny o nieskomplikowanych wymaganiach.  W związku z tym również osoby początkujące mogą pokusić się o hodowlę tych roślin.

Najczęściej spotykanym gatunkiem jest tillandsia modra, której kwiaty przyjmują purpurowo – rożowy odcień. Trzeba jednak czasem czekać nawet kilka miesięcy, aż całkowicie się ona wykształci i rozwinie. Efekt jet tego wart, lecz po kwitnieniu w trzecim roku hodowli roślina obumiera.

Drugim bardzo często spotykanym gatunkiem jest oplątwa brodaczkowata, która charakteryzuje się płożącą strukturą. Świetnie komponuje się z innymi roślinach w nowoczesnych układach i kompozycjach, ponieważ nie tylko jest prosta w utrzymaniu, ale i pięknie się prezentuje. Potoczna nazwa tej rośliny to mech hiszpański. Oba gatunki mogą przypaść nam do gustu i udekorować nasze wnętrza.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat piękna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Koszty naprawy vs zakup nowego elektronarzędzia

Kiedy Twoje ulubione elektronarzędzie przestaje działać, stajesz przed dylematem: czy wart…