O tych roślinach nie często można usłyszeć. Nazwa brzmi bowiem raczej egzotycznie i ciężko  skojarzyć ją nawet z florą. Czy jednak nasze skojarzenia są błędne? Jak się okazuje, oplątwy to rośliny spotykane właśnie w lasach tropikalnych, które porastają drzewa. Bardzo rzadko można spotkać się z gatunkami, które rosną w gruncie. Warto pochylić głowę nad tymi roślinami, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na ich hodowlę w swoich domach. Nie jest to tak trudne, jak można byłoby mniemać.

Oplątwy – jak wyglądają?

Tilandsia
Tilandsia

Oplątwy są roślinami, które przykuwają wzrok bardzo oryginalnymi przylistkami. Warto jednak pamiętać, że ponad 500 gatunków tych roślin ciężko jest scharakteryzować jednoznacznie. Niemniej jednak w liściach zbiera się woda ze za każdym razem, gdy pada deszcz, ponieważ mają one kształt pozwalający na to. W domu hoduje się epifity. Wystarczy zapewnić im stałe miejsce, w których będą mogły się rozwijać. Nie są one bowiem wymagającymi roślinami. Jeśli ma się taki życzenie, można prowadzić uprawę oplątw na korze, na której występuje mech. Można je przytwierdzić w sposób mechaniczny, z pomocą sznureczka, czy nawet przykleić. Pamiętajmy jednak, by klej nie był toksyczny.

Oplątwy– pielęgnacja i gatunki

Na czym polega pielęgnacja tych roślin? Nie ma z tym żadnych problemów. Są to bowiem rośliny o nieskomplikowanych wymaganiach.  W związku z tym również osoby początkujące mogą pokusić się o hodowlę tych roślin.

Najczęściej spotykanym gatunkiem jest tillandsia modra, której kwiaty przyjmują purpurowo – rożowy odcień. Trzeba jednak czasem czekać nawet kilka miesięcy, aż całkowicie się ona wykształci i rozwinie. Efekt jet tego wart, lecz po kwitnieniu w trzecim roku hodowli roślina obumiera.

Drugim bardzo często spotykanym gatunkiem jest oplątwa brodaczkowata, która charakteryzuje się płożącą strukturą. Świetnie komponuje się z innymi roślinach w nowoczesnych układach i kompozycjach, ponieważ nie tylko jest prosta w utrzymaniu, ale i pięknie się prezentuje. Potoczna nazwa tej rośliny to mech hiszpański. Oba gatunki mogą przypaść nam do gustu i udekorować nasze wnętrza.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Wysypka na skórze a odżywki

    WYSYPKA NIE DODAJE URODY Cześć, Panie Piotrze. Mam 21 lat. Trenuję od kilku lat i nie ukry…
  • Krzesła do salonu

    Krzesła do salonu. Aby wybrać odpowiedni dla krzesła design do salonu, konieczne jest wycz…
  • W czym pomoże architekt wnętrz?

    Urządzanie wnętrz to bardzo często zajęcie, które wymaga odpowiedniej wiedzy, a także czas…
Załaduj więcej Świat piękna

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Po czym poznać profesjonalną drukarnię?

Często zdarza nam się potrzeba oddania do druku tekstów czy ilustracji, nie każda drukarni…