Prezentujemy techniki, wskazówki i ćwiczenia, które pomogą Ci robić doskonałe zdjęcia mody

Annie Leibowitz, MarioTestino, Steven Meisel i lrving Penn – każdy z tych kultowych fotografów jest twórcą niezwykłego stylu w szczególnym gatunku fotografii – fotografii mody. Uwodzicielskie pozy i czarowne oświetlenie modeli, do których jesteśmy tak dzisiaj przyzwyczajeni, pojawiły się wraz z powstaniem ponad sto lat temu takich czasopism, jak Harper’s Bazaar i Vogue. To one odkryły potęgę obrazu i jego wpływ na decyzje zakupowe Czytelników. Moda -ciągle kusząca nabywców – jest jedną z sił napędowych społeczeństwa, a dziś istnieje więcej sposobów promowania jej zdjęć, niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo tego, moda wciąż pozostaje jednym z najbardziej ekskluzywnych obszarów fotografii.

Niezależnie od tego, czy nas razi czy pociąga, moda oddziałuje na wszystko, co widać, zarówno w kiosku z gazetami, jak i na największych jej pokazach. Biorąc pod uwagę jej ekskluzywność i niczym nieograniczone dochody, jakie potrafi przynieść, praca fotografa mody jest niezwykle pożądanym zajęciem przez tych, którzy chcieliby pracować, stojąc za aparatem. Jednak to samo sprawia także, że w dziedzinie tej panuje niezwykła konkurencja, dlatego bardzo trudno się przebić. Z tego też powodu ani obiecujący początkujący fotografowie, ani zaprawieni w boju profesjonaliści nigdy nie mogą być pewni odniesienia sukcesu w tej branży.

Jeśli już o tym mowa, to sukces kogoś takiego, jak Testino, polega nie tylko na wyrobienie sobie doskonałej reputacji, ale także na umiejętności uczynienia produktu obiektem pożądania. W tym artykule zdradzimy Ci niektóre z najpilniej strzeżonych sekretów, dotyczących świadomego ustawiania modeli i doskonałego retuszu oraz akcesoriów, potrzebnych do tworzenia pięknych zdjęć.

W przeciwieństwie do portretów, celem zdjęć mody jest sprzedaż – produktu, marki lub stylu życia. Klientki nie chcą najnowszego odcienia czerwonej szminki, lecz pragną czuć się seksowne, pożądane i zniewalające. Mając to na uwadze, fotografowie mody nie tylko powinni umieć obsługiwać aparat, ale i być świadomi przekazu, jaki kreują swoimi obrazami.

Dla tych, którzy dopiero próbują zaistnieć w tej branży, początki mogą być trudne. Steve Fischer
(www.stevefischer.net) jest fotografem mody mieszkającym w Los Angeles, który zaczął robić zdjęcia ponad 15 lat temu.„Osoba, która myśli o rozpoczęciu pracy w dziedzinie fotografii mody, koniecznie powinna umieścić w swoim portfolio kilka zdjęć modelek z agencji” – mówi z entuzjazmem. „Należy dotrzeć do takiej agencji modelek i porozmawiać z agentami na temat nowych nowych zgłoszeń i zaproponować im zrobienie próbnej sesji w celu sprawdzenia możliwości modeli”. Tomislav Może (tomislavmoze.com), fotograf mody, jest podobnego zdania. „Testy to dobra praktyka i właściwy punkt wyjścia do nawiązania pierwszych kontaktów”.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat informacji

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co musimy wiedzieć o dioptromierzach?

Co musi się znaleźć w okulistycznym gabinecie? Lekarska wizyta w zasadzie u każdego lekarz…