Jedną z najtrudniejszych sytuacji, jeśli chodzi o fotografowanie w plenerze, jest wykonywanie zdjęć w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ powoduje ono powstawanie ostrych, niekorzystnych dla wyglądu modela cieni, których można jednak uniknąć. Wystarczy fotografować pod światło, ustawiwszy modela przed sobą, tak by był podświetlony od tyłu i nie musiał mrużyć oczu. Naświetlaj na twarz osoby pozującej, a nie na tło, wykorzystując blendę do odbicia światła z powrotem w kierunku modela. Inna możliwość to ustawienie osoby portretowanej w cieniu
i także odbicie promieni słonecznych w stronę twarzy za pomocą ekranu, ale pod niskim kątem, by uniknąć powstania nieestetycznych cieni pod oczami.

Kiedy ludzie myślą o fotografii mody, często wyobrażają sobie duże atelier z mnóstwem drogiego sprzętu oświetleniowego, ale nie zawsze tak to wygląda. Jeśli robisz zdjęcia we wnętrzach, wykorzystuj naturalne światło wpadające przez okna, ustawiając modela twarzą do niego, dzięki czemu otoczysz fotografowaną osobę miękką poświatą Przestaw aparat w tryb preselekcji przysłony, skorzystaj z trybu punktowego pomiaru światła i użyj dużego otworu przysłony, w celu rozmycia rozpraszających elementów w tle.

Jeśli fotografujesz korzystając ze studyjnych lamp błyskowych, powinieneś dysponować trzema lub czterema głowicami, tworzącymi światło kluczowe i wypełniające, oświetlającymi włosy oraz tło. Światło kluczowe to główne źródło oświetlenia fotografowanego tematu, zaś światło wypełniające rozświetla cienie utworzone przez światło kluczowe. Oświetlenie tylne pozwala wyodrębnić postać z tła, natomiast lampa skierowana na włosy – to opcja dodatkowa – by podświetlić jej fryzurę. Kierunek padania i natężenie światła emitowanego przez każdą z lamp w znacznym stopniu wpływa na to, jak fotografowany obiekt jest oświetlony.

Jednym z najchętniej wykorzystywanych rodzajów oświetlenia jest światło w stylu glamour, które tworzy pod nosem modela symetryczny cień, przypominający kształtem skrzydła motyla, podkreśla wysokie kości policzkowe i wygładza cerę. Źródło światła kluczowego jest w takim przypadku umieszczane wysoko, na wprost twarzy fotografowanej osoby, światło wypełniające znajduje się na wysokości głowy modela, a lampa o małej mocy, oświetlająca tło stawiana jest za jego plecami. Dzięki aplikacjom, takim jak set.a.light 3D (elixxier.com), która umożliwia symulowanie i przetestowanie oświetlenia, łatwo jest się wcześniej przygotować do sesji i to bez względu na wielkość studia, w jakim się ją przeprowadza.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat informacji

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i szkolenia operatorów w kontekście wypożyczania ciężkiego sprzętu budowlanego.

Wypożyczanie ciężkiego sprzętu budowlanego stało się standardową praktyką w branży, umożli…