Gdy lampy zostaną już rozstawione, przychodzi czas, aby zastanowić się nad kompozycją zdjęcia. Choć może Ci się wydawać, że jest odwrotnie, Fischer wcale nie komponuje obrazu tak, by to produkt znajdował się w centrum uwagi, a nie model. „Nie jestem pewien, czy można to zrobić, i czy w ogóle jest to dobry pomysł. Większość ludzi patrząc na zdjęcie, będzie spoglądać najpierw w oczy sfotografowanej osoby. Naprawdę dobrzy projektanci i sprzedawcy opłacają doskonałych fotografów i świetnych modeli, ponieważ każde zdjęcie buduje wizerunek ich marki. Myślę, że ogólnie pozytywne wrażenie jest równie ważne, jak same ubrania, których poszukują klienci”.

Aby móc uzyskać naturalnie wyglądające pozy podczas sesji, ważne jest, by wzbudzić zaufanie fotografowanej osoby. Dobra komunikacja gwarantuje właściwe zrozumienie koncepcji, niezależnie od tego, czy zależy Ci na opowiedzeniu historii, czy też osiągnięciu określonego nastroju. Może jest przekonany, że „wszystko powinno wyglądać tak, jak na planie filmowym, na którym reżyser, mówi aktorowi, czego od niego wymaga. Daję wskazówki na temat roli i rodzaju energii/emocji, jakie chcę przedstawić, a sposób interpretacji moich oczekiwań pozostawiam inwencji modela”.

Fotografując aparatem podłączonym do komputera, można pokazywać modelowi zdjęcia w miarę postępu sesji. Dzięki temu pliki są przesyłane i zapisywane bezpośrednio na dysku twardym i można je wyświetlić na dużym monitorze. Fischer zachwala zalety tej techniki wykonywania zdjęć. „Taki sposób pracy jest bardzo pomocny. Klient ogląda fotografie, które się pojawiają, więc kiedy mówi, że można już przejść do kolejnego etapu sesji, wiesz, że zrealizowałeś naprawdę udane ujęcie.”

Po zakończeniu sesji, przesłaniu zdjęć i zrobieniu kopii zapasowej, Twoje zdjęcia są już właściwie gotowe. Retusz to ostatni i niezbędny element procesu tworzenia finalnego obrazu, szczególnie wtedy, gdy wykonane portery mają charakter artystyczny. Niektórzy fotografowie przeprowadzają tylko minimalne korekty ekspozycji i balansu kolorów, podczas gdy inni spędzają godziny w Photoshopie, usuwając niedoskonałości skóry i zmieniając kształt twarzy.

Gdy masz już na koncie kilka sesji modowych, powinieneś wyselekcjonować najlepsze zdjęcia i przygotować robiące wrażenie portfolio. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wydrukować odbitki czy poprzestaniesz na wersji cyfrowej, upewnij się, że wybrane fotografie dobrze ilustrują Twój styl i to, czym się pasjonujesz. Opracowując portfolio z myślą o konkretnych potencjalnych klientach, dowiedz się, jakie zdjęcia najczęściej zamawiają i umieść tego typu prace w swoim zestawieniu. Główną radą Możego dla tych, którzy chcą odnieść sukces w branży fotografii jest to, aby zawsze dawali z siebie wszystko. Jednak zaraz dodaje: „Mam wrażenie, że wiele osób rezygnuje ze swoich własnych projektów i myślę, że klientom się to nie podoba, od razu zwracają na to uwagę. Określ swój styl i bądź wierny sobie”.

„Staraj się być na bieżąco z tym, co robią inni fotografowie” – radzi Fischer zapytany o to, jak być najlepszym.„To pomoże Ci zrozumieć, w jakim kierunku rozwija się rynek, ponieważ trendy zmieniają się dziś szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej”. To właśnie z tego powodu tak pochłonęła go fotografia mody. „Trendy modo-we ciągle się zmieniają, co oznacza, że jako fotograf mody zawsze musisz realizować nowe i świeże pomysły oraz projekty”.

Z czasem będziesz instynktownie wiedział, jak należy oświetlić modela. Nauczysz się rozpoznawać, jaka modelka spodoba się klientowi i jaka jej poza pozwoli dobrze sprzedać produkt. Zanim się zorientujesz, zaczniesz tworzyć piękne zdjęcia, opierając się na własnym wyczuciu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Jak podłączyć żyrandol?

    Zaskakująco wiele osób oświetla swoje domowe wnętrza za pomocą żyrandoli. Konstrukcje te b…
  • Osuszanie ścian w przemyśle

    Osuszanie budynków Kielce polega na usuwaniu wilgoci dzięki czemu zawartość wody w powietr…
  • Licytacje z USA, co warto wiedzieć?

    Licytacje samochodów z USA to powszechny temat wśród europejskich kierowców. Dzieje się ta…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat informacji

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak podłączyć żyrandol?

Zaskakująco wiele osób oświetla swoje domowe wnętrza za pomocą żyrandoli. Konstrukcje te b…