Kompresory stosowane są zarówno w zakładach przemysłowych czy serwisach samochodowych, jak i w przydomowych warsztatach. Wszystko dzięki temu, że kompresory powietrza mają bardzo szerokie zastosowanie. Problem jaki jednak często się pojawia związany jest z właściwym doborem kompresora. Na rynku dostępne są bowiem różne rodzaje i modele tego urządzenia. Warto zatem poznać najpopularniejsze rodzaje kompresorów i sposób ich działania.

Działanie popularnych kompresorów

Wśród wielu rodzajów kompresorów wyróżnić można przede wszystkim dwa. Mowa tu o kompresorze tłokowym oraz kompresorze śrubowym. Sposób działania kompresora tłokowego jest stosunkowo bardzo prosty. Działanie tego urządzenia opiera się na pracy tłoka wewnątrz cylindra. Zmniejsza on objętość powietrza, a tym samym doprowadza do wzrostu ciśnienia. Na rynku dostępne są kompresory tłokowe olejowe oraz bezolejowe. Dużą zaletą kompresorów tłokowych jest ich niska cena oraz prosta konstrukcja. Innym rodzajem kompresora jest kompresor śrubowy. W tym przypadku do sprężania powietrza dochodzi poprzez nakładanie się na siebie dwóch wirników. Wirnika czynnego oraz biernego, które obracają się w przeciwnych kierunkach. Kompresory śrubowe również dostępne są w wersji olejowej i bezolejowej.

Kompresor olejowy a bezolejowy

Jak wspomniano, zarówno kompresory tłokowe, jak i śrubowe dostępne są w wersjach olejowych i bezolejowych. Jaki model zatem będzie lepszy? Oba modele nie różnią się od siebie sposobem działania. Różnica dotyczy samego tłoka. W przypadku kompresora olejowego tłok jest smarowany. W przypadku kompresora bezolejowego tłok wytwarzany jest z materiałów o bardzo niskim współczynniku tarcia. Oznacza to, że stosowanie oleju nie jest konieczne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zaletą kompresora olejowego jest jego duża wydajność. Może zatem pracować w sposób ciągły i stały. Jego wadą jest natomiast dość spory rozmiar. Inaczej jest w przypadku kompresora bezolejowego. Jest on znacznie mniejszy, a tym samym łatwiejszy w transporcie. Poza tym jest bardzo prosty w obsłudze.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Projekt studni – od tego się zaczyna

Studnia wydaje się niektórym osobą pieśnią przeszłości. Nie zawsze tak jednak jest. Zdarza…