Hydrofobizacja to niezwykle przydatna i często wykorzystywana właściwość odpychania wody. Powierzchnie pokryte impregnatami hydrofoobowymi po prostu nie wchłaniają płynów. Zastosowane w nich specjalne nanoczosteczki  tworzą na powierzchni niewidzialny film, który ułatwia usuwanie zanieczyszczeń oraz kropli cieczy. Jakie korzyści daje zastosowanie powłoki hydrofobowej w produkcji oraz pielęgnacji szkieł okularowych i w jakich sytuacjach hydrofobizacja jest skuteczna? Wyjaśniamy.

Do czego służy powłoka hydrofobowa?

Hydrofobizacja stosowana w optyce i okulistyce służy w celu sperlania wody, czyli jej samoczynnego skupiania się w krople, a następnie spływania z powierzchni szkieł okularowych. Ze względu na właściwości antystatyczne oraz odpychające wodę, preparaty hydrofobowe wygładzają powierzchnię szkieł i pozwala na utrzymanie ich w czystości przez długi czas. Okulary pokryte środkiem hydrofobowym szybciej odparowują też parę, eliminując przykry i dokuczliwy problem parowania szkieł, szczególnie zimą.

Czy warto używać środków hydrofobowych w okularach?

Powierzchnie pokryte preparatem hydrofobowym posiadają zdolność do odpychania wszelkich zanieczyszczeń. Hydrofobizacja ogranicza również powstawanie nieestetycznych zacieków na powierzchni szkieł okularowych. Pozwala też na dłuższe zachowanie czystości okularów oraz poprawia ich wygląd. Powłoki hydrofobowe wydłużają żywotność szkieł, minimalizując konieczność ich częstego czyszczenia z powodu plam, odcisków palców oraz kurzu. Przekłada się to na znaczną poprawę komfortu użytkowania okularów. Kolejnym ważnym powodem utrzymania szkieł w czystości jest ich bliskość od oczu. Rozmazane ślady palców oraz zaschnięte krople wody z pewnością nie poprawiają widzenia. Ostatnio, konieczność zakładania maseczek, stała się utrapieniem dla osób noszących okulary ze względu na ich częste zdejmowanie i parowania. To jedynie kilka powodów, dla których stosowanie preparatów z cząsteczkami hydrofobowymi jest wygodną i przydatną opcją w codziennym życiu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i szkolenia operatorów w kontekście wypożyczania ciężkiego sprzętu budowlanego.

Wypożyczanie ciężkiego sprzętu budowlanego stało się standardową praktyką w branży, umożli…