Grupa G-U doskonale rozumie potrzebę stosowania dużych przeszkleń w mieszkaniach, dlatego oferuje kompleksowy system komponentów do stolarki podnoszono-przesuwnej. Duże przeszklenia w domach zapewniają lepszy dopływ światła dziennego do wnętrz. To także otwarcie na ogród i bliższy kontakt z naturą. Dlatego drzwi tarasowe o dużych gabarytach są coraz popularniejsze.

Jako dostawca innowacyjnych rozwiązań produktów przeznaczonych do okien i drzwi podnoszono-przesuwnych grupa G-U (Gretsch-Unitas) proponuje modularny i kompleksowy system, począwszy od progów, okuć i napędów, poprzez sterowanie pilotem lub smartfonem, kończąc na zarządzaniu domem z dowolnego miejsca przy pomocy aplikacji mobilnych. Produkty grupy G-U przeznaczone są do stolarki z drewna, z PCV oraz aluminium. Wszystkie typy okuć charakteryzują się doskonałymi właściwościami ruchu skrzydeł bieżnych, a obsługa drzwi, nawet jeżeli są ciężkie i wielkogabarytowe, jest lekka i nieskomplikowana. Wynika to z zastosowania współpracujących ze sobą elementów, takich jak wózki jezdne, zasuwnice i klamki. Okucia wyróżniają się wysoką odpornością na włamanie. Produkty przeszły testy, które potwierdziły spełnienie wymagań klasy RC2 wg normy PN-EN1627:2012. Pozytywny wynik badań to efekt solidnej budowy elementów okuć oraz zastosowaniu specjalnej ochrony przeciwwyważeniowej skrzydła.

INNOWACYJNE OKUCIA

W okuciach można zastosować system mikrowentylacji. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie komfort wietrzenia, ale także zapewnia ochronę antywłamaniową. W ramie drzwi lub okna montuje się listwę wentylacyjną z anodowanego aluminium, zintegrowaną z siatką chroniącą przed insektami. Dwuczęściowe trzpienie ryglujące zabezpieczają w pozycji przewietrzania, a każdy z trzpieni jest przymocowany do stalowej płytki. Pomieszczenie jest więc wentylowane, i co bardzo istotne jednocześnie chronione przed włamaniem.

Kolejnym elementem okuć są klamki. Dzięki nowoczesnej, specjalnie opracowanej konstrukcji, drzwi lub okna można zamknąć i otworzyć używając niewielkiej siły. Wśród bogatej oferty G-U można znaleźć wydłużone klamki z serii Dirigent. Rondo i Belcanto w wielu wariantach. Wykonane są one m.in. ze stali nierdzewnej (głównie w wersji matowej), która jest odporna na uszkodzenia. Klamki okuć podnoszono-przesuwnych mogą być również wykonane z odlewów z mosiądzu, co daje najwyższą ochronę antykorozyjną, nawet przy ciągłym użytkowaniu i minimalnej pielęgnacji. W przypadku wykonywania z innych materiałów, powierzchnia klamki jest powlekana.

CIEPŁY PRÓG

Drzwi i okna podnoszono-przesuwne mają zwykle duże wymiary, więc właściwa izolacja w dolnej części ma duży wpływ na współczynnik przewodnictwa ciepła całego produktu. Dlatego właśnie grupa G-U wprowadziła na rynek technicznie dopracowany, innowacyjny produkt – próg thermostep 204. Dopasowane do siebie komponenty progu tworzą system uszczelnień, dzięki czemu uzyskana wartość izolacji termicznej wynosi Uw = 1,19 W/(m2-K). Nowy próg thermostep 204 może być wykorzystany we wszystkich systemach drzwi i okien drewnianych oraz w systemach tworzywowych. Produkt jest tak zaprojektowany, że zredukowano tu liczbę komponentów wymagających obróbki. Element bieżny jest jednoczęściowy i wyposażony już w dolnej części w dwie uszczelki. Dzięki temu znacząco zmniejszyła się możliwość popełnienia błędu w trakcie montażu.

KOMFORTOWA OBSŁUGA

Stolarka podnoszono-przesuwna może być wyposażona również w napęd elektryczny. Grupa Gretsch-Unitas oferuje dwa automatyczne napędy. Napęd HS-Master, dzięki prostej obsłudze i przy zastosowaniu niskiego progu jest idealnym rozwiązaniem do mieszkań bez barier architektonicznych, np. szpitali, przedszkoli, domów spokojnej starości, hoteli itp. Podnoszenie i przesuwanie skrzydła odbywa się za pomocą silnika elektrycznego, wyposażonego w wyłącznik przeciw przeciążeniowy. Drugi zaś napęd – HS-Master Concealed. jest urządzeniem zakrytym, całkowicie zabudowanym w profilu Również dźwignia sterująca jest zamontowana w skrzydle w niewidoczny sposób. Produkt spełnia więc wysokie wymagania związane z estetycznym wyglądem.

W oknach i drzwiach tarasowych można zastosować rozwiązanie SilentClose, oznaczające bezgłośne zamykanie drzwi. Amortyzator SilentClose wyhamowuje skrzydło i porusza je w kierunku pozycji końcowej. Dzięki temu zamknięcie jest zupełnie bezszelestne. Również tutaj mechanizm jest całkowicie ukryty.

FACHOWY MONTAŻ

Zmontowanie drzwi i okien podnoszono–przesuwnych typu HS wymaga fachowości, a także zastosowania odpowiednich materiałów montażowych. Grupa G-U oferuje zestaw specjalnych produktów do instalacji. Są to m.in. poszerzenia przy instalacji progu, które gwarantują odpowiednie podparcie oraz stanowią właściwą izolację cieplną, a także umiejscawiają wyrób na prawidłowej wysokości. Firma proponuje także piankę montażową G-U (warstwa środkowa) oraz taśmy G-U: paroszczelną i paroprzepuszczalną. Dostawca ma w ofercie także specjalne narożniki montażowe zintegrowane z taśmą oraz fartuch EPDM o szerokości nie mniejszej niż 250 mm, służący do uszczelnienia progu ościeżnicy.

STEROWANIE

Obsługa okien i drzwi może odbywać się za pomocą klamki, wyłącznika ściennego lub domofonu, a także funkcji „push-and-go” (przez popchnięcie skrzydła), czytnika linii papilarnych, drogą radiową. Możliwa jest też instalacja czujników pogodowych, zamykających np. okna w razie deszczu lub nadmiernego wiatru. Drzwiami lub oknami można także sterować przy pomocy aplikacji mobilnych np. TaHoma Premium lub Connexoon. Użytkownik może wówczas z dowolnego miejsca na świecie zamknąć lub otworzyć okno w swoim domu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprzęt okulistyczny – najpopularniejsze rodzaje

Sprzęty okulistyczne dzielą się na różnorodne rodzaje. W okulistyce oraz optometrii korzys…