Grupa G-U doskonale rozumie potrzebę stosowania dużych przeszkleń w mieszkaniach, dlatego oferuje kompleksowy system komponentów do stolarki podnoszono-przesuwnej. Duże przeszklenia w domach zapewniają lepszy dopływ światła dziennego do wnętrz. To także otwarcie na ogród i bliższy kontakt z naturą. Dlatego drzwi tarasowe o dużych gabarytach są coraz popularniejsze.

Jako dostawca innowacyjnych rozwiązań produktów przeznaczonych do okien i drzwi podnoszono-przesuwnych grupa G-U (Gretsch-Unitas) proponuje modularny i kompleksowy system, począwszy od progów, okuć i napędów, poprzez sterowanie pilotem lub smartfonem, kończąc na zarządzaniu domem z dowolnego miejsca przy pomocy aplikacji mobilnych. Produkty grupy G-U przeznaczone są do stolarki z drewna, z PCV oraz aluminium. Wszystkie typy okuć charakteryzują się doskonałymi właściwościami ruchu skrzydeł bieżnych, a obsługa drzwi, nawet jeżeli są ciężkie i wielkogabarytowe, jest lekka i nieskomplikowana. Wynika to z zastosowania współpracujących ze sobą elementów, takich jak wózki jezdne, zasuwnice i klamki. Okucia wyróżniają się wysoką odpornością na włamanie. Produkty przeszły testy, które potwierdziły spełnienie wymagań klasy RC2 wg normy PN-EN1627:2012. Pozytywny wynik badań to efekt solidnej budowy elementów okuć oraz zastosowaniu specjalnej ochrony przeciwwyważeniowej skrzydła.

INNOWACYJNE OKUCIA

W okuciach można zastosować system mikrowentylacji. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie komfort wietrzenia, ale także zapewnia ochronę antywłamaniową. W ramie drzwi lub okna montuje się listwę wentylacyjną z anodowanego aluminium, zintegrowaną z siatką chroniącą przed insektami. Dwuczęściowe trzpienie ryglujące zabezpieczają w pozycji przewietrzania, a każdy z trzpieni jest przymocowany do stalowej płytki. Pomieszczenie jest więc wentylowane, i co bardzo istotne jednocześnie chronione przed włamaniem.

Kolejnym elementem okuć są klamki. Dzięki nowoczesnej, specjalnie opracowanej konstrukcji, drzwi lub okna można zamknąć i otworzyć używając niewielkiej siły. Wśród bogatej oferty G-U można znaleźć wydłużone klamki z serii Dirigent. Rondo i Belcanto w wielu wariantach. Wykonane są one m.in. ze stali nierdzewnej (głównie w wersji matowej), która jest odporna na uszkodzenia. Klamki okuć podnoszono-przesuwnych mogą być również wykonane z odlewów z mosiądzu, co daje najwyższą ochronę antykorozyjną, nawet przy ciągłym użytkowaniu i minimalnej pielęgnacji. W przypadku wykonywania z innych materiałów, powierzchnia klamki jest powlekana.

CIEPŁY PRÓG

Drzwi i okna podnoszono-przesuwne mają zwykle duże wymiary, więc właściwa izolacja w dolnej części ma duży wpływ na współczynnik przewodnictwa ciepła całego produktu. Dlatego właśnie grupa G-U wprowadziła na rynek technicznie dopracowany, innowacyjny produkt – próg thermostep 204. Dopasowane do siebie komponenty progu tworzą system uszczelnień, dzięki czemu uzyskana wartość izolacji termicznej wynosi Uw = 1,19 W/(m2-K). Nowy próg thermostep 204 może być wykorzystany we wszystkich systemach drzwi i okien drewnianych oraz w systemach tworzywowych. Produkt jest tak zaprojektowany, że zredukowano tu liczbę komponentów wymagających obróbki. Element bieżny jest jednoczęściowy i wyposażony już w dolnej części w dwie uszczelki. Dzięki temu znacząco zmniejszyła się możliwość popełnienia błędu w trakcie montażu.

KOMFORTOWA OBSŁUGA

Stolarka podnoszono-przesuwna może być wyposażona również w napęd elektryczny. Grupa Gretsch-Unitas oferuje dwa automatyczne napędy. Napęd HS-Master, dzięki prostej obsłudze i przy zastosowaniu niskiego progu jest idealnym rozwiązaniem do mieszkań bez barier architektonicznych, np. szpitali, przedszkoli, domów spokojnej starości, hoteli itp. Podnoszenie i przesuwanie skrzydła odbywa się za pomocą silnika elektrycznego, wyposażonego w wyłącznik przeciw przeciążeniowy. Drugi zaś napęd – HS-Master Concealed. jest urządzeniem zakrytym, całkowicie zabudowanym w profilu Również dźwignia sterująca jest zamontowana w skrzydle w niewidoczny sposób. Produkt spełnia więc wysokie wymagania związane z estetycznym wyglądem.

W oknach i drzwiach tarasowych można zastosować rozwiązanie SilentClose, oznaczające bezgłośne zamykanie drzwi. Amortyzator SilentClose wyhamowuje skrzydło i porusza je w kierunku pozycji końcowej. Dzięki temu zamknięcie jest zupełnie bezszelestne. Również tutaj mechanizm jest całkowicie ukryty.

FACHOWY MONTAŻ

Zmontowanie drzwi i okien podnoszono–przesuwnych typu HS wymaga fachowości, a także zastosowania odpowiednich materiałów montażowych. Grupa G-U oferuje zestaw specjalnych produktów do instalacji. Są to m.in. poszerzenia przy instalacji progu, które gwarantują odpowiednie podparcie oraz stanowią właściwą izolację cieplną, a także umiejscawiają wyrób na prawidłowej wysokości. Firma proponuje także piankę montażową G-U (warstwa środkowa) oraz taśmy G-U: paroszczelną i paroprzepuszczalną. Dostawca ma w ofercie także specjalne narożniki montażowe zintegrowane z taśmą oraz fartuch EPDM o szerokości nie mniejszej niż 250 mm, służący do uszczelnienia progu ościeżnicy.

STEROWANIE

Obsługa okien i drzwi może odbywać się za pomocą klamki, wyłącznika ściennego lub domofonu, a także funkcji „push-and-go” (przez popchnięcie skrzydła), czytnika linii papilarnych, drogą radiową. Możliwa jest też instalacja czujników pogodowych, zamykających np. okna w razie deszczu lub nadmiernego wiatru. Drzwiami lub oknami można także sterować przy pomocy aplikacji mobilnych np. TaHoma Premium lub Connexoon. Użytkownik może wówczas z dowolnego miejsca na świecie zamknąć lub otworzyć okno w swoim domu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Turystyczne ubezpieczenia grupowe

Ile kosztuje oraz co obejmuje turystyczne ubezpieczenia grupowe? Czy warto stawiać na ubez…