Dom Świat sportu Regeneracja w kulturystyce cz. 1

Regeneracja w kulturystyce cz. 1

5 min odczyt
0
0
1,183
Regeneracja mięśni

Regeneracja – SPRAWĄ OGROMNEJ WAGI

Muskularna i wysportowana sylwetka to „produkt” bardzo poszukiwany, o czym dobitnie świadczy ogromna liczba klubów kulturystycznych i fitness, które w większości nie narzekają na frekwencję.

la wielu klientów wspomnianych klubów sprawa rozwoju mięśni zamyka się w stwierdzeniu, że im więcej i częściej się trenuje, tym szybciej mięśnie rosną. Dostosowanie treningów do takiej interpretacji procesu rozwoju mięśni to bardzo dobry sposób na przetrenowanie, które nie tylko prowadzi do znacznego pogorszenia się kondycji psychofizycznej, ale też do zastoju (pierwszy etap przetrenowania), a później redukcji (drugi etap przetrenowania) wypracowanej już masy mięśniowej.
Dla każdej osoby, która rozpoczęła treningi siłowe z zamiarem przebudowy sylwetki sprawą niezwykle ważną jest zrozumienie, na czym polega rozwój mięśni (zwiększenie masy mięśniowej) oraz tego, jak ważną rolę w tym rozwoju odgrywa regeneracja.

Stymulacja, regeneracja, wzrost

Proces rozwoju mięśni dzieli się na trzy, następujące kolejno po sobie, etapy: etap stymulacji, regeneracji (odbudowa) i wzrostu (nadbudowa). Aby nastąpił rozwój mięśni, najpierw muszą one doświadczyć odpowiednio mocnej stymulacji i do tego sprowadza się trening. Następnie muszą się zregenerować, czyli odpocząć i dopiero na końcu jest rozrost mięśni.

Etap stymulacji wiąże się z pewnym zniszczeniem struktury włókien mięśniowych, które brały udział w treningu oraz z rozpadem białek znajdujących się wewnątrz komórek tych włókien. Etap regeneracji zaś to czas po zakończonym treningu, w którym organizm naprawia (odbudowa) zaistniałe zniszczenia włókien mięśniowych. Gdy okres naprawy zostanie już zakończony, następuje etap wzrostu, w którym organizm wzmacnia te włókna tak, aby na następnym treningu dobrze wytrzymały „atak” bodźców wynikających z wykonywanych ćwiczeń. Wzmocnienie włókien jest jednoznaczne z ich rozbudową, czyli zwiększeniem masy (nadbudowa). I tu jedna, jakże istotna informacja – etap nadbudowy może rozpocząć się dopiero po zakończeniu etapu regeneracji (odbudowy)!

Odciski przykładem regeneracji

Dobrym przykładem ekspozycji układu stymulacja > regeneracja > rozrost est proces tworzenia się odcisków r.a dłoniach, jakich doświadcza każ-ia osoba, która zdecydowała się rozpocząć regularne treningi w klubie kulturystycznym.

W pierwszych dniach treningów bodźce wynikające z wykonywanych ćwiczeń powodują uszkodzenia zewnętrznej powierzchni dłoni w tych miejscach, gdzie działanie bodźców ;est najmocniejsze. Po treningu organizm przystępuje do naprawy zaistniałych uszkodzeń (regeneracja).

Gdy wszystko jest już naprawione, organizm wzmacnia skórę w miejscach, które były uszkodzone. Polega to na pogrubieniu skóry, które przyjmuje formę odcisków (nadbudowa).

Co będzie, gdy nie pozwolimy organizmowi nie tylko na wzmocnienie uszkodzonych miejsc, ale także na ich naprawę, rozpoczynając kolejny trening zbyt wcześnie? W takiej sytuacji w tych miejscach zaczną się tworzyć rany.

Komentarze
  • Regeneracja mięśni

    Regeneracja w kulturystyce cz. 2

      Zerowy efekt treningów Co będzie, gdy czas dzielący kolejne treningi tej samej grup…
  • Regeneracja mięśni

    Regeneracja w kulturystyce cz. 3

    Warto tu wspomnieć o przysiadach ze sztangą. Jak obliczyli naukowcy, w czasie tego ćwiczen…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat sportu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i szkolenia operatorów w kontekście wypożyczania ciężkiego sprzętu budowlanego.

Wypożyczanie ciężkiego sprzętu budowlanego stało się standardową praktyką w branży, umożli…