Zerowy efekt treningów

Co będzie, gdy czas dzielący kolejne treningi tej samej grupy mięśniowej wystarczy jedynie do jej zregenerowania się, czyli etap odbudowy będzie zakończony, a etap nadbudowy jeszcze nie rozpoczęty?

Wtedy trening, który już zrobiliśmy, nic lub prawie nic do rozwoju tej grupy mięśniowej nie wniesie. Gdy taka sytuacja będzie się powtarzała, to mimo że w treningi będziemy wkładali dużo wysiłku, niewiele będziemy mieli z tego korzyści.

Jeszcze gorzej będzie wtedy, gdy czas dzielący kolejne treningi jakiejś grupy mięśniowej nie wystarczy nawet na jej zregenerowanie się. Zmęczenie zacznie narastać, aż dojdzie do przetrenowania.

Czas potrzebny na regenerację

Aby mięśnie się zregenerowały potrzebny jest odpowiednio długi czas, w trakcie którego nie będą one zmuszane do wysiłku. Upraszczając sprawę można przyjąć, że poszczególne grupy mięśniowe potrzebują od 48 do 72 godzin na zregenerowanie się, pod warunkiem, że odżywiamy się prawidłowo i śpimy co najmniej 8 godzin na dobę.

Mięśnie dzielimy na dwie grupy: małe (np. mięśnie ramion) i duże (np. mięśnie klatki piersiowej i ud).

Niektóre źródła podają, że np. mięśnie czworogłowe ud po bardzo intensywnym treningu na regenerację potrzebują nawet 4 lub 5 dni.

Współpraca między mięśniami

Spora grupa osób jest zdania, że jeżeli poszczególne grupy mięśniowe potrzebują na zregenerowanie się od 48 do 72 godzin, to można tak ułożyć plan treningowy, aby trenować niemal codziennie. Jestem innego zdania. Przecież jeżeli np. w wtorek’ nie poddajemy treningowi danej grupy mięśniowej, tylko inną grupę, to wcale nie oznacza, że dane grupa nie pracuje w czasie treningu innej grupy.

Każde ćwiczenie sprowadza się do współpracy pewnego zespołu mięśni. To, że np. w poniedziałki trenujemy mięśnie klatki piersiowej, nie oznacza, że podczas takiego treningu pracują tylko mięśnie piersiowe. Pracuje znacznie więcej mięśni, podobnie jest w innych ćwiczeniach.

Komentarze
 • Regeneracja mięśni

  Regeneracja w kulturystyce cz. 1

  Regeneracja – SPRAWĄ OGROMNEJ WAGI Muskularna i wysportowana sylwetka to „produkt…
 • Regeneracja mięśni

  Regeneracja w kulturystyce cz. 3

  Warto tu wspomnieć o przysiadach ze sztangą. Jak obliczyli naukowcy, w czasie tego ćwiczen…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Jakie buty na zimę?

  Nasz wygląd bardzo często ma ogromny wpływ na to, czy czujemy się dobrze w swojej skórze i…
 • Żelazo i jego smak

  Żelazo i jego smak Dobre suplementy zawierające żelazo muszą mieć po swojej stronie rozmai…
 • Magnez na skurcze łydek – dobre tabletki

  Magnez na skurcze łydek – dobre tabletki Dobre tabletki zawierające magnez pomagają …
Załaduj więcej Świat sportu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Tabletki, które wzmocnią naczynia krwionośne

Wzmacnianie naczyń krwionośnych to bardzo ważny proces dla poprawy własnego zdrowia. Niest…