Warto tu wspomnieć o przysiadach ze sztangą. Jak obliczyli naukowcy, w czasie tego ćwiczenia jest zaangażowanych 75% wszystkich mięśni, jakie posiada człowiek.

Tempo procesu regeneracji

Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, siły i stażu treningowego organizm nabywa umiejętności coraz lepszego radzenia sobie ze zmęczeniem po-treningowym. Tempo nabywania tych umiejętności jest jednak znacznie wolniejsze od tempa zwiększania masy mięśniowej i siły.

Weźmy dla przykładu osobę początkującą, która rozpoczynając treningi w obwodzie klatki piersiowej miała 94 cm i przy takiej „masywnej” klacie potrafiła wycisnąć na ławce poziomej sztangę o wadze 40 kg. Po wielu latach regularnych treningów obwód jej klatki wzrósł do 130 cm (+38%), a wynik na ławce do 170 kg (+325%). W porównaniu z tymi wynikami tempo regeneracji było niewielkie.

Należy zadbać o regenerację

Warunkiem stałego rozwoju mięśni jest stałe ich przeciążanie na treningach połączone ze stałym wzrostem tego przeciążania. Jest nim również zapewnienie poddawanym treningowi mięśni dobrych warunków do regeneracji.

ABY POŁĄCZYĆ JEDNO Z DRUGIM MOŻNA:

– wprowadzić zabiegi odnowy biologicznej, które bardzo przyspieszą tempo regeneracji mięśni,

– wydłużyć czas na odpoczynek między kolejnymi treningami określonych grup mięśniowych (mniejsza częstotliwość treningów),

– dostosować objętość i intensywności treningów do dotychczasowej długości przerwy między kolejnymi treningami tej samej grupy mięśniowej,

– co 4-6 tygodni zrobić najpierw tydzień całkowitej przerwy w treningach, a następnie tydzień treningów mało intensywnych (nie mylić z treningami średnio intensywnymi).

Komentarze
  • Regeneracja mięśni

    Regeneracja w kulturystyce cz. 1

    Regeneracja – SPRAWĄ OGROMNEJ WAGI Muskularna i wysportowana sylwetka to „produkt…
  • Regeneracja mięśni

    Regeneracja w kulturystyce cz. 2

      Zerowy efekt treningów Co będzie, gdy czas dzielący kolejne treningi tej samej grup…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat sportu

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Po czym poznać profesjonalną drukarnię?

Często zdarza nam się potrzeba oddania do druku tekstów czy ilustracji, nie każda drukarni…