Rusztowania zwykle stosowane są podczas budowy lub remontu domu. Trudno wyobrazić sobie wykonanie tego typu prac bez rusztowań. Rusztowanie umożliwia pracownikom budowlanym pracę na wysokościach w sposób bezpieczny. Aby to jednak było możliwe, rusztowanie musi być odpowiednio dobrane. Wyróżnić można bowiem kilka rodzajów rusztowań. Różnią się one przede wszystkim swoją konstrukcją, a tym samym zastosowaniem. Jakie zatem rodzaje rusztowań można wyróżnić?

Rusztowanie modułowe

Często stosowanym modelem rusztowania jest rusztowanie modułowe. Najczęściej tego typu rusztowanie znajduje swoje zastosowanie podczas prac związanych z remontami oraz konserwacją budynków. Rusztowania modułowe stoję się oczywiście również na budowach. Elementem charakterystycznym rusztowań modułowych jest to, iż ich konstrukcja składa się z kilku części, które połączone są w stałych punktach i takich samych odległościach.

Rusztowanie stojakowe

Równie często stosowane są rusztowania stojakowe. Konstrukcja tego typu rusztowania podbierana jest za pomocą specjalnych stojaków lub słupków. To co odróżnia rusztowanie stojakowe od modułowego to przede wszystkim to, że rusztowanie stojakowe może być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dużą zaletą rusztowań stojakowych jest to, że potrafią utrzymać bardzo duży ciężar. W związku z tym rusztowania stojakowe są najczęściej wykorzystywane przy pracach elewacyjnych.

To nie wszystkie rodzaje rusztowań. Wymienić można jeszcze choćby rusztowania kolumnowe, kozłowe, ramowe oraz wspornikowe. Rodzajów rusztowań jest zatem wiele. Niezależnie jednak od modelu, ważne jest, aby każde rusztowanie cechowało się wysoką jakością wykonania. Ma to bowiem wpływ na jego stabilność i bezpieczeństwo pracy. Dlatego rusztowanie zawsze wynajmowane powinno być od specjalizującej się w tym zakresie firmy. Dobrym przykładem może być firma Rusztowanie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat informacji

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczeństwo i szkolenia operatorów w kontekście wypożyczania ciężkiego sprzętu budowlanego.

Wypożyczanie ciężkiego sprzętu budowlanego stało się standardową praktyką w branży, umożli…