Surowce  paszowe są produktami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zalicza się do nich również produkty mineralne i te, które pochodzą z przemian chemicznych lub biologicznych. Zawierają one składniki pokarmowe niezbędne dla wzrostu zwierząt hodowlanych. Każdy hodowca wie, że odpowiedni wybór pasz dla zwierząt jest niezwykle istotny. Właściwie skomponowana pasza zwiększa przyrost masy zwierzęcej (drobiu, bydła, tuczników, królików i innych zwierząt), co ma przełożenie na opłacalność hodowli.

Odpowiedni wybór pasz dla zwierząt  

Producenci pasz zwierzęcych doskonale wiedzą, że surowce paszowe muszą zawierać niezbędne dla rozwoju zwierząt hodowlanych składniki odżywcze, które pokrywają zapotrzebowanie energetyczne zwierząt i dostarczają im odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, mikroelementów i witamin. Dla różnych gatunków zwierząt przeznaczone są nieco inne surowce paszowe. Dokonując wyboru paszy, należy kierować się marką i doświadczeniem producenta. Wybierając produkty gorszej jakości, można przyczynić się do zahamowania albo nawet pogorszenia rozwoju zwierząt hodowlanych.

Popularne surowce paszowe

Do znanych surowców paszowych należą takie produkty pochodzenia roślinnego, jak wysłodki buraczane, melasa, śruta rzepakowa, sojowa i słonecznikowa, otręby zbożowe – pszenne, żytnie, owsiane, także otręby z grochu, kiełki jęczmienne, lucerna, kukurydza, oleje rzepakowy i słonecznikowy oraz drożdże paszowe.

Dodatki dietetyczne do pasz

Do pasz dodaje się różne dodatki, które uzupełniają niedobory  składników odżywczych w paszach. Wśród nich znajdują się witaminy i prowitaminy, które uzupełniają skład karmy. W wyniku procesu wytwarzania paszy przez jej suszenie i kieszenie ginie wiele cennych witamin, które należy uzupełnić. Dodatnie do karmy zwierzęcej ziół poprawia smak i zapach paszy i korzystnie wpływa na trawienie zwierząt. Zioła mają ponadto działanie bakteriobójcze, antystresowe i przeciwdziałają biegunce. Dzięki ziołom można pozbyć się przykrego zapachu w paszy wyprodukowanej np. z mączki rybnej.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Projekt studni – od tego się zaczyna

Studnia wydaje się niektórym osobą pieśnią przeszłości. Nie zawsze tak jednak jest. Zdarza…