Polacy drugiej dekady XXI w. żyją we względnym poczuciu bezpieczeństwa. Czy jednak to bezpieczeństwo jest nam dane na zawsze? Nic bardziej mylnego – przekonują preppersi, czyli ludzie, którzy starają się przygotować siebie i swoje rodziny na wszelkie przeciwności losu. Bo wystarczy kilka dni, a nasza rzeczywistość może odmienić się o 180 stopni.

Co kilka lat Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy Euro-fund pyta mieszkańców Unii Europejskiej o opinie na temat ich jakości życia. Badanie to ma charakter niezwykle szczegółowy, pytań jest masa, ale wniosek można wyciągnąć generalny – im bogatsze społeczeństwo, tym odczucia związane z jakością życia są bardziej pozytywne. W 2012 r. (nowe badania Eurofound zakończył w marcu tego roku, wyniki poznamy za jakiś czas) zadowolenie z poziomu życia wyrażali najchętniej mieszkańcy Danii, Niemiec i Austrii. Stawkę zamykali Bułgarzy, Polacy lokowali się mniej więcej w jej połowie. Za najszczęśliwszych uważali się Islandczycy, Duńczycy i Finowie. Podobne wyniki przyniosły pytania o poziom zaufania do policji oraz do systemu prawnego, co bezsprzecznie wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa obywateli. TU na pewno bardzo wiele zmieniło się od 2012 r. w Polsce i zapewne nowe badania Eurofundu tę tendencję pokażą. Z roku na rok Polacy czują się w swoim kraju coraz pewniej i bezpieczniej. Badania CBOS wskazują, że o ile na początku XXI w. zaledwie 18 proc. miało poczucie, że żyje w bezpiecznym kraju, to w tym roku twierdzi tak aż 89 proc. osób.

Psycholog
Psycholog

ZDROWE WARIACTWO

To z pewnością bardzo dużo, ale powstaje pytanie, skąd się takie wyniki biorą? Z pewnością wpływa na to fakt, że żyjemy – rzecz w polskiej historii niezmiernie rzadka – w spokojnych czasach. Owszem, tuż za miedzą mamy Rosję i problemy na Ukrainie, ale poczucie bezpośredniego zagrożenia jest nam dzisiaj obce. Również gospodarka ma się nieźle, a do tego wszystkiego wykrywalność przestępstw jest coraz większa, zaś same przestępstwa coraz rzadsze (według danych policji ich liczba spada o około 9 proc. rocznie).

Są jednak tacy, którzy uważają, że wszystkie powyższe wskaźniki nie są wiele warte, bo mówią jedynie o samopoczuciu obywateli wtedy, kiedy nic się nie dzieje i panuje święty spokój. Mowa o preppersach – ludziach, którzy starają się przygotować siebie i swoje rodziny na wszelkie kryzysowe sytuacje. Ich zdaniem, bez odpowiednich przygotowań nie ma mowy o prawdziwym poczuciu bezpieczeństwa. O preppersach zrobiło się w Polsce głośno przed kilku laty przy okazji wydarzeń na Ukrainie. Pojawiły się publikacje prasowe i internetowe, programy telewizyjne. Ale i tak większość społeczeństwa postrzega ich w kategorii pewnej ciekawostki jako nieszkodliwych wariatów, którzy ganiają w moro po lesie, budują schrony w ogródku i magazynują w piwnicach puszki z fasolą. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Preppersem może być każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w domu pod lasem, czy w dwudziestopiętrowym wieżowcu. A sam preppering z wariactwem nie ma nic wspólnego. Przeciwnie, to mocno poukładana i logiczna metoda budowy własnego systemu bezpieczeństwa.

Zobacz również: Psychoterapia Olsztyn

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Jak wybrać najlepszą kostkę brukową?

  Jak wybrać najlepszą kostkę brukową? Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej to inwestycja…
 • Niezdrowe jedzenie

  Wszyscy chcielibyśmy być piękni i zdrowi, chcielibyśmy mieć szczupłe sylwetki, by móc chod…
 • Inhalatory

  Inhalator jest urządzeniem, za pomocą którego można podać leki bezpośrednio do dróg oddech…
Załaduj więcej Redaktor
 • Jak wybrać najlepszą kostkę brukową?

  Jak wybrać najlepszą kostkę brukową? Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej to inwestycja…
 • Inhalatory

  Inhalator jest urządzeniem, za pomocą którego można podać leki bezpośrednio do dróg oddech…
 • Spirulina i Ashwagandha

  ZDROWIE TO PRZEDE WSZYSTKIM SPRAWNOŚĆ, WITALNOŚĆ, ALE TAKŻE ZASOBY ENERGII, HARMONIA PSYCH…
Załaduj więcej Świat wiedzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Jak wybrać najlepszą kostkę brukową?

Jak wybrać najlepszą kostkę brukową? Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej to inwestycja…